Młodzi innowatorzy z Mielca awansowali do finału HackCarpathia – pięć zespołów powalczy w Rzeszowie

FOT. Powiat Mielecki
W auli Zespołu Szkół Technicznych panowała koncentracja i napięcie – młode zespoły przez kilkanaście godzin projektowały rozwiązania dla lotnictwa, medycyny i bezpieczeństwa cyfrowego. W Mielcu spotkanie było częścią szerszych obchodów edukacyjnych, a lokalne zespoły wybiły się na prowadzenie i zabiorą swój bagaż doświadczeń do finału w Rzeszowie.
- HackCarpathia rozgrywało się na trzech polach – AeroTech, MedTech i cyberbezpieczeństwo
- Mielec pokazuje ścieżki rozwoju młodych talentów i praktyczne korzyści
HackCarpathia rozgrywało się na trzech polach – AeroTech, MedTech i cyberbezpieczeństwo
W auli gospodarza wydarzenia – Zespołu Szkół Technicznych – uczestnicy mierzyli się z zadaniami stawianymi przez organizatorów. Otwarcia eliminacji dokonali: Zdzisław Nowakowski (dyrektor CKPiDN), Arkadiusz Gałkowski (dyrektor ZST) oraz Kazimierz Gacek (starosta powiatu mieleckiego), który zwrócił uwagę na potrzebę rozwijania kompetencji technologicznych wśród młodzieży. Wydarzenie odbywało się w ramach Powiatowego Miesiąca Edukacji, Nauki i Techniki.
Organizacyjnie etap powiatowy przygotowały:
- Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu
- Branżowe Centrum Umiejętności w Mielcu
- Zespół Szkół Technicznych w Mielcu
Do finału w Rzeszowie awansowały zespoły, które najlepiej poradziły sobie z zadaniami w swoich kategoriach. Reprezentanci powiatu mieleckiego to:
- SAUT Leonardo (ZST Mielec oraz II LO w Mielcu) – zwycięzca kategorii AeroTech
- SideQuest (WSIiZ) – zwycięzca kategorii MedTech
- Security Guards (ZST Mielec) – zwycięzca kategorii Cybersecurity
- TechForge (ZST Mielec)
- Starship (Zespół Szkół Ekonomicznych w Mielcu)
Finał ogólnopolski organizowany przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Podkarpackie Centrum Innowacji odbędzie się w kwietniu.
Mielec pokazuje ścieżki rozwoju młodych talentów i praktyczne korzyści
Z perspektywy miasta taki hackathon to coś więcej niż konkurs – to przestrzeń, w której uczniowie testują pomysły, budują zespołowość i zdobywają materiały, które mogą trafić do portfolio czy rozmów rekrutacyjnych. Dla szkół i centrów kształcenia to sposób, by pokazać, jakie kompetencje praktyczne oferują programy nauczania, a dla lokalnych pracodawców – sygnał o dostępności wykwalifikowanych kandydatów.
Dla uczestników udział oznaczał intensywną pracę nad prototypami i prezentacjami, a dla obserwatorów – szansę zobaczenia, jak technologie stosowane w regionie przekładają się na realne rozwiązania. Zespoły z Mielca pojadą na finał z bagażem doświadczeń i z nadziejami na dalsze kontakty z uczelniami oraz instytucjami innowacji.
na podstawie: Powiat Mielecki.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Powiat Mielecki). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Policja ostrzega przed oszustami. Podszywają się pod kurierów i pracowników banków

Mieleckie zespoły tańca wróciły z Małogoszcza ze złotą serią

Wola Mielecka bez wody na kilka godzin. GZGK podał listę adresów

Telefon od “prokuratora” kosztował seniorkę z Mielca ponad 28 tys. zł

Rummikub sprawdził pamięć i nerwy. Dwie uczennice zdobyły awans

Sześć szkół, jedna lekcja o odpadach. W Przecławiu dzieci rywalizowały z zapałem

Młodzi zagrali po swoje. Dwie drużyny jadą do finału wojewódzkiego

Mieleccy Rzeszowiacy zaśpiewali Leonowi XIV. W Watykanie zabrzmiała Barka

Dodaj koloru Twojemu wnętrzu - 3 energetyczne pomysły na odświeżenie aranżacji

Młodzi tancerze z Mielca i Rzeszowa rozświetlili folklorystyczną Pragę

Strażacki konkurs w Mielcu z ważnym przesłaniem dla najmłodszych

Filmowe hity zabrzmią w Mielcu - finał sezonu z orkiestrą na żywo

Uczniowie z Przecławia błysnęli w Mielcu. Przed nimi etap wojewódzki

