Sołtysi z powiatu mieleckiego z medalami. Uhonorowano tych, którzy pilnują codzienności

W Wadowicach Górnych spotkali się ludzie, którzy zwykle pracują z dala od świateł reflektorów, a mimo to trzymają wiejską codzienność w ryzach. Podczas Powiatowego Balu Sołtysów nie chodziło tylko o integrację, ale też o wyraźny gest uznania dla pracy, którą mieszkańcy często zauważają dopiero wtedy, gdy trzeba szybko rozwiązać problem. W centrum uwagi znalazły się medale, nazwiska i konkretne zasługi.
- Wadowice Górne zebrały sołtysów z całego powiatu
- Medale trafiły do najbardziej zaangażowanych gospodarzy wsi
Wadowice Górne zebrały sołtysów z całego powiatu
Bal sołtysów w Wadowicach Górnych miał wyraźnie szerszy wymiar niż zwykłe spotkanie środowiskowe. Na sali pojawili się przedstawiciele sołectw z całego powiatu mieleckiego, a obok rozmów i wspólnego świętowania mocno wybrzmiał jeden motyw – rola sołtysa nie kończy się na funkcji organizacyjnej. To właśnie oni są najbliżej codziennych spraw mieszkańców, od drobnych kłopotów po większe inicjatywy, które później spinają wiejską rzeczywistość.
W wydarzeniu uczestniczyła także gmina Radomyśl Wielki. Reprezentowały ją burmistrz Agnieszka Machnik oraz sekretarz gminy Maria Należna, która pełni również funkcję radnej powiatowej. Sama obecność samorządowców pokazała, że sołtys wciąż pozostaje ważnym łącznikiem między mieszkańcami a urzędem. W praktyce to często pierwsza osoba, do której trafiają sygnały o potrzebach, napięciach czy drobnych zaniedbaniach.
Medale trafiły do najbardziej zaangażowanych gospodarzy wsi
Najważniejszym momentem części oficjalnej było wręczenie Medali Jubileuszowych z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Podkarpackiego. Wyróżnienia otrzymali ci, którzy przez lata budowali więzi we własnych miejscowościach i nie ograniczali się do samego pełnienia funkcji. To nagrody za konsekwencję, cierpliwość i zwykłą, codzienną obecność tam, gdzie sprawy nie załatwiają się same.
W gronie uhonorowanych znaleźli się:
- Aleksander Mróz – sołtys Żarówki
- Jan Dul – Podleszany
- Antoni Guła – Wierzchowiny
- Antoni Krawczyk – Tuszów Mały
- Józef Świerczek – Tuszów Narodowy
- Marian Uzar – Zachwiejów
- Janina Midura – Wadowice Dolne
Szczególne nagrody od starosty mieleckiego przypadły Janowi Dulowi i Antoniemu Gule. To wyróżnienie podkreśliło ich zaangażowanie jeszcze mocniej niż same medale, bo wskazało na osoby, które od lat utrzymują wysoki poziom pracy na rzecz swoich miejscowości.
Podczas spotkania wybrzmiała też ważna prawda o sołtysach: w zmieniających się realiach nadal są potrzebni jak dawniej, a czasem nawet bardziej. To oni często jako pierwsi widzą, że coś trzeba naprawić, uspokoić albo po prostu ruszyć z miejsca. I choć ich rola bywa niedostrzegana na co dzień, takie wieczory przypominają, że bez tego cichego zaplecza samorząd nie miałby tak mocnych fundamentów.
na podstawie: Gmina Radomyśl Wielki.
Ostatnie Artykuły

Sołtysi z powiatu mieleckiego z medalami. Uhonorowano tych, którzy pilnują codzienności

W Mielcu ruszają spacery z kijkami - bez opłat i bez presji formy

4,5-tonowy rezonans już w szpitalu. Diagnostyka ma ruszyć szybciej

Akrobatyka wraca do Mielca - dwa dni widowiska w Hali MOSiR

Mielec bliżej A4. Trzy warianty nowej drogi trafiły do konsultacji

Ruszyła obwodnica lotniskowa. W Mielcu zaczyna się ważna zmiana na drogach

W Rudzie jedna kontrola zakończyła jazdę - kierowca seata był pijany

Mieleccy wolontariusze wejdą na główną scenę. Gala już w czwartek

Sześć milionów złotych na ciepło i pomoc. Ruszył grant dla placówek

Nietrzeźwy kierowca miał wieźć dzieci - policja przerwała kurs

Mielec stawia na młodych piłkarzy - Puchar Tymbark wraca na MOSiR

W Trześni szykuje się rodzinne święto z mszą, zabawą i planetarium

Strażacy stanęli do siatkówki. Debiutujący turniej od razu przyciągnął tłum druhów

