Ceny mieszkań w Mielcu: 5 885 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Mielcu - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026. 5 885 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w Mielcu w zestawieniu za ostatnie 12 miesięcy. To o 832 zł/m², czyli 12,4%, mniej niż średnia z 2025 r. Analiza pokazuje ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Obok poziomu cen dla całego miasta sprawdzamy różnice między rejonami, metrażami oraz rynkiem deweloperskim i wtórnym.

Redakcja mieleceu.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Uwaga o danych: najnowszy akt notarialny w rejestrze dla tego miasta pochodzi z 28 stycznia 2026 - starostwo powiatowe nie przekazało do Rejestru Cen Nieruchomości nowszych transakcji, więc poniższe liczby opisują rynek sprzed około 9 miesięcy.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Mielcu: najważniejsze liczby

5 885 zł/m² wyznacza środek rozkładu cen: połowa mieszkań sprzedawała się poniżej tej stawki, a połowa powyżej. Środkowa połowa transakcji mieściła się w przedziale 4 828-8 108 zł/m².

Mediana całkowitej ceny wynosiła 430 000 zł, a mediana powierzchni 59 m². Są to odrębne miary: budżet zakupu zależy zarówno od metrażu, jak i stawki za metr, dlatego warto analizować je równolegle.

Infografika: ceny mieszkań w Mielcu
Infografika: ceny mieszkań w Mielcu

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)4 940
wtórny6 302

4 940 zł/m² na rynku pierwotnym i 6 302 zł/m² na wtórnym oznacza, że lokale deweloperskie były o 21,6% tańsze za metr. W Mielcu nie występuje więc w tym zestawieniu typowa premia za nowe budownictwo.

Sama nowość budynku nie przesądza jednak o cenie. Znaczenie mają również położenie inwestycji, powierzchnia mieszkań i stan ich wykończenia; niższa stawka za metr nie musi oznaczać niższego całkowitego budżetu zakupu i urządzenia lokalu.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
35-45 m² (małe 2-pok.)6 713 *
45-55 m² (2-pok.)6 485
55-70 m² (3-pok.)7 381
70-90 m² (duże 3-4 pok.)4 940
90-120 m² (największe)4 617

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

7 381 zł/m² to najwyższa mediana w podziale według powierzchni, przypadająca na mieszkania 55-70 m². Dla lokali 90-120 m² wynosi ona 4 617 zł/m². Zależność nie jest zatem prostą regułą, według której każdy mniejszy lokal kosztuje więcej za metr. Przy porównywaniu ofert warto szukać punktu odniesienia w tym samym przedziale powierzchni.

Ceny wg metrażu - Mielec
Ceny wg metrażu - Mielec

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

6 865 zł/m² w rejonie Berdechów wobec 4 714 zł/m² w rejonie Borek pokazuje różnicę sięgającą 46%. Pomiędzy nimi znajduje się m.in. rejon Niepodległości ze stawką 6 213 zł/m². Mapa i wykres pozwalają zobaczyć, jak przestrzennie układają się poziomy cen.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Smoczka I7 998 *
Berdechów6 865
Niepodległości6 213
Szafera5 890
Kusocińskiego5 749 *
Rżyska5 595
Borek4 714
Pod Złotnikami4 663 *
Wolności4 456 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Mielec
Mapa cen mieszkań - Mielec

Ceny wg części miasta - Mielec
Ceny wg części miasta - Mielec

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 430 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi 8 600 zł. Nie zapłacą go osoby korzystające ze zwolnienia przy zakupie pierwszego mieszkania.

Do budżetu dochodzą maksymalna taksa notarialna do około 3 063 zł z VAT, podlegająca negocjacji, oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Porównanie obu rynków powinno więc obejmować nie tylko kwotę w ogłoszeniu, lecz także koszty zawarcia umowy.

Więcej aktualności z Mielca znajdziesz na stronie głównej mieleceu.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na mieleceu.pl/wydarzenie.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen wskazuje na spadek względem poziomu 7 203 zł/m² z 2024 r. do 5 885 zł/m². Zmiana wynosi -18%, a średnioroczne tempo -9,6%. Z kolei względem średniej 6 717 zł/m² z 2025 r. obniżka sięga 832 zł/m², czyli 12,4%.

Trend cen - Mielec
Trend cen - Mielec

Mielec na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

8 591 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa podkarpackiego. Poziom w Mielcu jest od niej niższy o 2 706 zł/m².

Powiat mielecki wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 5 618 zł/m²; rok wcześniej 5 049 zł/m² (+11,3%). W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 7 203 zł/m², czyli o 1 585 zł więcej niż ta mediana powiatu. GUS liczy cały powiat - razem z gminami wiejskimi - z tego samego rejestru cen, kwartalnie i z dużym opóźnieniem (najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024), dlatego te liczby są tłem dla naszych z ostatnich 12 miesięcy, a nie ich świeższą wersją.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Mielec-5 885-
Dębica27 km6 718+14,2%
Tarnów46 km6 975+18,5%
Tarnów46 km6 975+18,5%
Rzeszów46 km9 945+69,0%

W Dębicy, oddalonej o 27 km, metr kosztował o 833 zł, czyli 14,2%, więcej niż w Mielcu.

Komentarz analityczny

Spadek o 12,4% względem średniej z 2025 r. wpisuje się w lokalny kierunek zmian widoczny także wobec 2024 r. Jednocześnie różnice między metrażami i rejonami pokazują, że miejska mediana nie oznacza jednakowej przeceny każdego rodzaju mieszkania.

Wzrost o 6,3% rok do roku odnotowano natomiast dla Polski w II kwartale 2026 r. (GUS, „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.”). Lokalny spadek nie podąża więc za kierunkiem ogólnopolskiego wskaźnika. O cenach w konkretnym mieście rozstrzyga relacja dostępnych lokali do możliwości finansowych kupujących.

5,98% wynosiło we wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych, wobec 5,99% w sierpniu (NBP, dane o kredytach mieszkaniowych za wrzesień 2026 r.). Jeśli dostępność finansowania się poprawi, może wesprzeć popyt także w Mielcu; jeżeli podaż będzie rosła szybciej, presja na wzrost cen może pozostać ograniczona. Co dalej z cenami? Twarda prognoza nie jest tu uzasadniona - kierunek zależy od równowagi popytu i podaży.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Mielcu?

Mediana wynosi 5 885 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się w przedziale 4 828-8 108 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Mielcu rosną, czy spadają?

W zestawieniu spadają: mediana jest o 832 zł/m², czyli 12,4%, niższa od średniej z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Skrajne wartości w tabeli to 7 998 zł/m² w rejonie Smoczka I oraz 4 456 zł/m² w rejonie Wolności.*

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Mielcu?

Dla małych mieszkań 35-45 m² mediana wynosi 6 713 zł/m².*

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Nie: mediana na rynku pierwotnym to 4 940 zł/m², a na wtórnym 6 302 zł/m². Lokale deweloperskie były o 21,6% tańsze za metr.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 64 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 3 listopada 2025 do 28 stycznia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (32 transakcji) i wtórny (32); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-01-28; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji