Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mielec

Przez trzy dni (9-11 maja) w Mielcu odbywał się jubileuszowy X Mielecki Festiwal Nauki i Techniki. Organizatorami wszystkich wydarzeń związanych z tą imprezą było Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu oraz Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych „Leonardo” wspierane w tym roku przez Aeroklub Mielecki. Tegoroczne motto Festiwalu nawiązywało do cenionej przez środowiska lotnicze sentencji łacińskiej „Per aspera ad astra”, czyli „Przez trudy do gwiazd”.

Dziesięcioletnia historia festiwalu to nieustanne pogłębianie zainteresowań naukami przyrodniczymi i technicznymi wśród młodzieży i dzieci. Tematem festiwalowych wykładów, prezentacji, warsztatów i konkursów są inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego, czyli lotnictwo, kosmonautyka, motoryzacja, informatyka i telekomunikacja (poszerzona w tegorocznej edycji Festiwalu o robotykę) oraz wybrany fragment jakości naszego życia, jakim w tym roku był problem czystości powietrza.

W Festiwalu udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dzieci z rodzicami, a także nauczyciele z różnych etapów edukacyjnych, przedsiębiorcy, przedstawiciele nauki i samorządowcy.

Jedną z imprez towarzyszących Festiwalu był konkurs ,,Misja Kosmiczna” oraz I Międzyprzedszkolny Turniej Kodowania zorganizowany przez Przedszkole Miejskie numer 12 w Mielcu. Dzieci ze szkół podstawowych wysyłały swoje prace, gdzie rysowały trasę dla robota edukacyjnego Ozobot, tworząc również historię jaka spotkała robota podczas misji w kosmosie. Wśród wręczających uczestnikom konkursu nagrody była Zastępca Prezydenta Miasta Mielca Adriana Miłoś.

Podczas uroczystej gali z rąk Prezydenta Miasta Mielca Jacka Wiśniewskiego nagrodę „Mielecki Talent” odebrał Bartosz Kazimierski, z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych LEONARDO, aktualny Mistrz Polski w modelarstwie.

Statuetka w kategorii ”Przedsiębiorstwo” trafiła do właściciela firmy BURY ze SSE EuroPark-Mielec, a w kategorii ”Nauka” wyróżniono profesora AGH Bolesława Karwata, który w Mielcu był współtwórcą Zamiejscowego Oddziału Dydaktycznego AGH. Polskie Zakłady Lotnicze uhonorowano w kategorii ”Społeczna odpowiedzialność biznesu”.

Edward Tabor
Data publikacji: