Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mielec

 

W 79 rocznicę powstania Armii Krajowej uważanej za największą podziemną formację zbrojną w okupowanej Europie, przed pomnikiem Armii Krajowej w Mielcu Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski wraz z wiceprezydentem Pawłem Pazdanem, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Mielcu Bogdanem Bieńkiem oraz ze Starostą Powiatu Mieleckiego Stanisławem Lonczakiem złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Armia Krajowa powstała w wyniku przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Stało się tak na mocy rozkazu wydanego 14 lutego 1942 roku przez Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego.

Na jej czele stanął gen. Stefan Rowecki „Grot”. Podziemne wojsko, będące fenomenem w okupowanej Europie, skupiło w sobie niemal całą patriotycznie nastawioną część narodu polskiego. W szczytowym okresie AK liczyła ponad 300 tys. zaprzysiężonych żołnierzy.

Armia Krajowa miała charakter ogólnonarodowy i ponadpartyjny. Jej celem była walka o odzyskanie niepodległości Polski. Przeprowadzała akcje zbrojne i sabotażowe, szkoliła kadry. Formą jej działania był też wywiad i propaganda.

Największym wysiłkiem zbrojnym AK było Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Nie przyniosło jednak oczekiwanej wolności. Bohaterska walka z przeważającymi siłami okupanta trwała 63 dni.

Armia Krajowa została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku, na mocy rozkazu generała Leopolda Okulickiego “Niedźwiadka”.

Edward Tabor
Data publikacji: