Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mielec

Sesja jesienna – jak poradzić sobie ze stresem?

Sesja jesienna to dla wielu studentów drugi termin (i często ostatni) podejścia do egzaminów. Jeżeli nie udało się nam zaliczyć przedmiotu w pierwszym terminie, prawdopodobnie jesteśmy bardzo zestresowani. Na dodatek stres może przeszkodzić nam w sesji poprawkowej. Eksperci z notatek.pl radzą co robić, żeby zminimalizować stres na egzaminach.

Stres i egzaminy – jak to pogodzić?

Stres w umiarkowanych ilościach jest dla nas korzystny. To dzięki niemu zamiast beztrosko bawić się na wakacjach siedzimy w domu i przygotowujemy się do egzaminów. Umiarkowany stres może sprawić, że będziemy doskonale przygotowani do sesji jesiennej.

Niestety dość często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie kontrolować poziomu natężenia stresu. Czasem przejmuje on kontrolę nad nami. Niektórzy studenci oblewają egzaminy, pomimo że są do nich znakomicie przygotowani. Wszystkiemu winien jest silny stres, który praktycznie uniemożliwia im racjonalne myślenie.

Eksperci z notatek.pl twierdzą, że istnieją techniki pomagające zapanować nad stresem. Powinniśmy jednak dowiedzieć się o nich wcześniej niż na jeden dzień przed sesją egzaminacyjną.

Nie uczmy się do upadłego

Jeżeli przez całe wakacje uczciwie przygotowywaliśmy się do sesji jesiennej, możemy śmiało powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, żeby zdać egzamin w drugim terminie. Nigdy nie uczmy się do ostatniego dnia. Dzień lub dwa dni poprzedzające egzaminy należy przeznaczyć tylko i wyłącznie na relaks. W rozluźnieniu pomogą nam ćwiczenia fizyczne. Możemy iść pobiegać, wybrać się na basen, na rower, czy zajęcia jogi. Istotne jest, żeby uprawiać sport, który sprawia nam przyjemność. Dzięki ćwiczeniom zrelaksujemy się, a także dotlenimy nasz mózg.

Niezawodna jeżeli chodzi o likwidowanie stresu jest medytacja. Ostatnie dni przed sesją jesienną warto jest przeznaczyć na medytację, która pomoże nam się wyciszyć.

Jeżeli zdarzy się, że stres dopadnie nas bezpośrednio przed egzaminem, ratunkiem może okazać się głębokie oddychanie. Spróbujmy spokojnie policzyć do pięciu, za każdym razem głęboko wdychając (najlepiej przez nos) i wydychając powietrze. Zdecydowane warto też zmienić perspektywę swojego myślenia. Być może teraz oblanie egzaminu wydaje się nam prawdziwym końcem świata. Możemy być jednak pewni, że za kilka lat (a nawet kilka miesięcy) zdarzenie to nie będzie miało dla nas żadnego znaczenia. Postarajmy się skupić na chwili obecnej i nie zastanawiać nad ewentualnymi konsekwencjami porażki.

Powtórzenie materiału z materiałami z notatek.pl

Ostatni tydzień przed sesją jesienną to nie jest czas, żeby otwierać nowy podręcznik (powinniśmy zrobić to wiele tygodni wcześniej). Powtórzenie materiału z dobrymi notatkami może jednak dodać nam pewności siebie, przekonać, że jesteśmy dobrze przygotowani do egzaminów. W efekcie poziom naszego stresu znacznie się zmniejszy. Do powtórek warto jest wykorzystać materiały dostępne na stronie notatek.pl. Znajdują się tam notatki ze wszystkich przedmiotów wykładanych na polskich uczelniach.