Doradca finansowy – opis zawodu

Zadaniem doradcy finansowego jest bieżąca obsługa interesów finansowych swoich klientów. Pracować może dla osób fizycznych, jak i firm. Praca polega na analizie potrzeb i możliwości finansowych klienta, ocenie jego zdolności kredytowych oraz podpowiadaniu możliwych rozwiązań kredytowych, podatkowych czy metod optymalizacji wydatków i oszczędzania pieniędzy. Formy pracy mogą mieć też swoje specjalizacje – pod to określenie zawodowe podpadają brokerzy ubezpieczeniowi, agenci kredytowi czy specjaliści ds. funduszy inwestycyjnych. Doradca finansowy to osoba, która dzieli się z klientem swoją wiedzą ekonomiczną, zorientowaniem w ofertach banków czy instytucji finansowych. Podpowiada czy i w jaki sposób inwestować, jaki rodzaj kredytu wziąć oraz w jaki sposób pożytkować swoje oszczędności. Choć często pracuje dla konkretnych firm oferujących usług finansowe, obowiązuje go zawodowa etyka – powinien równoważyć interesy swoje, pracodawcy, jak i dobro swojego klienta. Uczciwość i efektywność konkretnego doradcy finansowego weryfikuje ostatecznie rynek.

Szczegóły pracy doradcy podatkowego szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-doradcy-podatkowego/

Doradca finansowy – wymagania zawodowe

Formalnie nie ma wymogów dotyczących wykonywania tego zawodu. W większości przypadków nie są potrzebne też specjalne uprawnienia czy certyfikaty. Istotna jest wiedza z zakresu ekonomii i finansów, znajomość przepisów prawa z tym związanych i praktyczne zorientowanie w realiach gospodarczych. Wielu pracodawców wymaga jednak wykształcenia wyższego na kierunkach ekonomicznych, finansowych lub prawnych. Istnieją także oferty specjalnych kursów zawodowych, które specjalizują w tej dziedzinie bankowców czy prawników. Istotna w tej pracy jest umiejętność samodzielnej jej organizacji, komunikatywne i serdeczne podejście do klienta oraz zdolność do chłodnego, analitycznego i logicznego myślenia. Podobnie jak zrozumiałego ich przekazywania klientom.

Więcej o tym jak zostać doradcą podatkowym przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-doradca-podatkowym/.

Doradca finansowy – warunki pracy

Praca najczęściej ma charakter biurowy, w siedzibie firmy lub własnej. Doradca finansowy podejmuje klientów, wysługuje ich problemów, potrzeb czy spostrzeżeń. Często praca ma regularne godziny i stabilną, etatową formę zatrudnienia. Niekiedy jednak wymaga udania się do banku czy urzędu w celu reprezentowania interesów swojego klienta. w pewnych okolicznościach doradca finansowy może nawet uczestniczyć w procesach sądowych na prawach strony.

Doradca finansowy – zatrudnienie i zarobki

Tego typu pracę znaleźć można w kilku rodzajach przedsiębiorstw – w firmach zajmujących się stricte doradztwem finansowym, kredytowym czy inwestycyjnym, bezpośrednio w instytucjach oferujących usługi finansowe – banki, fundusze inwestycyjne czy emerytalne. Lub jako samodzielny przedsiębiorca czy freelancer, wykonujący usługi dla tych samych podmiotów w oparciu o umowę agencyjną, kontrakty czy zlecenia. Zarobki doradcy podatkowego zależą od wysokości pensji zasadniczej i doliczanej do niej prowizji od sprzedaży usług. Mediana zarobków doradcy finansowego w Polsce wynosi 4300 zł brutto. Aż jedna czwarta zarabia nawet powyżej 6000 zł brutto.