Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mielec

27 listopada (sobota) w Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczenia “Pieczęć Zasług Obywatelskich” dla mgr Józefa Witka oraz pośmiertnie dla inż. Andrzeja Kędziora. Odznaczenie honorowe przyznane przez Ministra Kultury “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, otrzymał Piotr Pszeniczny – mielecki malarz i rzeźbiarz działający w Klubie Środowisk Twórczych TMZM.

Uroczystą galę otworzył Dyrektor MSM I i II Stopnia w Mielcu – dr Ryszard Kusek, a licznie przybyłych gości przywitał Prezes Zarządu TMZM- Janusz Chojecki. Samorząd Miasta Mielca na uroczystości reprezentowali Zastępcy Prezydenta Miasta Mielca – Adriana Miłoś i Paweł Pazdan oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Bieniek.

Pieczęć Zasług Obywatelskich Sigillum Meriti Civilis to honorowe odznaczenie ustanowione przez Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. prof. Władysława Szafera w Mielcu na początku 2016 roku. Corocznie przyznawane jest postaciom wybitnie zasłużonym w działalności na rzecz środowiska lokalnego, obywatelom charakteryzującym się wzorową postawą obywatelską i moralną, stanowiącym autorytet obywatelskiego i społecznikowskiego działania oraz postępowania, obywatelom promującym naszą Małą Ojczyznę w kraju i na świecie.

W 2016 r. medale ze statuetkami przyznano Januszowi Chodorowskiemu – prezydentowi miasta Mielca w latach 1994-2014, a pośmiertne – bł. ks. Romanowi Sitce – budowniczemu bursy gimnazjalnej z kaplicą św. Stanisława Kostki w 1912 r. (Odebrała je delegacja Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Bł. ks. Romana Sitki w Mielcu). W 2017 r. laureatami byli: Józef Oleksiak – wybitny konstruktor lotniczy i pośmiertnie – prof. Władysław Szafer (Wyróżnienie odebrała delegacja Szkoły Podstawowej nr 1 im. W. Szafera w Mielcu.) W 2018 r. odznaczenie nadano: ks. Kazimierzowi Czesakowi – długoletniemu proboszczowi parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu i pośmiertnie – gen. Władysławowi Sikorskiemu – premierowi rządu RP i naczelnemu wodzowi w czasie II wojny światowej.

W tym roku honorowe oznaczenia otrzymali: Józef Witek oraz pośmiertnie Andrzej Kędzior. Wnioskodawcami tegorocznych Laureatów Pieczęci Zasług Obywatelskich byli: Celina Szymańska – Opiekun Szkolnego Koła CARITAS przy ZST w Mielcu wnioskując o uhonorowanie śp. inż. Andrzeja Kędziora oraz Stowarzyszenie Nasz Mielec zgłaszając kandydaturę Józefa Witka. Kapituła Pieczęci jednomyślnie wybrała tegorocznych Laureatów.

Józef Witek to wybitny regionalista, animator kultury, wspaniały kronikarz, autor wielu książek i artykułów na temat historii Mielca i ziemi mieleckiej do wydań zbiorowych oraz czasopism i gazet. Niewątpliwie najbardziej imponującym osiągnieciem jest stworzenie “Encyklopedii Miasta Mielca”, nad którą pracował “po godzinach” przez ponad 10 lat. W swojej książce umieścił, aż osiem tysięcy haseł, które są wciąż na bieżąco uaktualniane.

śp. Andrzej Kędzior ( (1851-1938) – wybitna postać, niezwykle zasłużona nie tylko dla Ziemi Mieleckiej, ale także dla Kraju, inicjator i organizator przedsięwzięć z zakresu regulacji rzek karpackich i melioracji ziem galicyjskich, w tym szeregu prac wodno-melioracyjnych na ziemi mieleckiej, które w zasadniczy sposób poprawiły system zabezpieczenia pól przed powodziami i uregulowały stosunki wodne.

Uroczystość wręczenia oznaczeń honorowych uświetnił występ mielczanki pani Karoliny Szymańskiej-Maziarz – absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi, która wykonała kilka klasycznych arii z repertuaru W.A. Mozarta, Antoniego Dvoraka oraz Fr. Lehara. Wokalistce akompaniował na fortepianie jej profesor z Łódzkiej Akademii Muzycznej – Piotr Saciuk. Zaproszeni goście wysłuchali również mini koncertu w wykonaniu uczniów i nauczycieli PSM I i II Stopnia w Mielcu.

 
Martyna Czarny
Data publikacji: