Schodząca skóra po opalaniu? Nigdy więcej!

Opalona skóra pięknie wygląda i doskonale podkreśla kobiecą urodę. Jednak nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może spowodować, że naskórek się zaczerwieni, a następnie zacznie się łuszczyć i schodzić. A co zrobić, aby zapobiec oparzeniom słonecznym?

Czerwona skóra po opalaniu – skąd się bierze?

Charakterystyczne zaczerwienienie, które pojawia się zaraz po opalaniu, może mieć wiele przyczyn. Najczęściej wynika ze zbyt długiej ekspozycji na słońce lub z dobrania niewłaściwych kosmetyków ochronnych. Rumień może wystąpić od razu lub dopiero po kilku godzinach od opalania. Do jego powstania dochodzi w wyniku oddziaływania promieni UVB, które trwale uszkadzają naskórek. Zaczerwienione miejsce jest ciepłe w dotyku, piecze i boli. Oparzenia słoneczne dzieli się na I i II stopnia. W pierwszym przypadku oparzenie jest powierzchowne i szybko znika po zastosowaniu odpowiednich kosmetyków. Oparzenie II stopnia wiąże się z rozległym uszkodzeniem komórek skóry, wystąpieniem stanu zapalnego i obfitym wysiękiem surowiczym. Skóra jest opuchnięta, a na jej powierzchni pojawiają się bolesne pęcherze. Oparzenia II stopnia wymagają konsultacji lekarskiej.

Jak prawidłowo się opalać?

Panie często chcą uzyskać idealną opaleniznę w krótkim czasie. Jednak zdecydowanie bezpieczniej jest robić to stopniowo. Przebywanie w pełnym słońcu codziennie przez wiele godzin może nie tylko przyczynić się do powstania oparzeń słonecznych, ale także negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. A jak się opalać? Najlepiej robić to w godzinach rannych i popołudniowych. Słońce najmocniej grzeje między godziną 12.00 a 15.00 i wówczas ryzyko oparzenia słonecznego jest największe. Dodatkowo to ważne, aby stosować dobrej jakości kremy z filtrem o minimalnej wartości SPF 30. Podczas przebywania na słońcu, trzeba włożyć na głowę kapelusz lub czapkę. W wyjątkowo upalne dni nie można też zapomnieć o regularnym nawadnianiu organizmu.

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację po opalaniu

Skóra po opalaniu jest bardzo wrażliwa na dotyk i nadmiernie wysuszona. Dlatego po każdej dłuższej ekspozycji na słońce warto stosować specjalne kremy ochronne, które działają kojąco i głęboko nawilżają naskórek. Jeśli skóra ma być jędrna i aksamitnie gładka, to dobrym pomysłem będzie regularne używanie olejków roślinnych. W przypadku wystąpienia zaczerwienienia dobrze sprawdzą się maści z pantenolem, preparaty chłodzące i okłady z maślanki. Podczas kąpieli warto wybrać łagodne żele pod prysznic lub produkty hipoalergiczne, które nie podrażniają wrażliwej skóry. Częste nawilżanie i stosowanie kosmetyków z dobrym składem szybko przyniesie ukojenie i sprawi, że skóra będzie w doskonałej kondycji.

Opalanie się na słońcu to świetny sposób na wakacyjny odpoczynek. Złocista skóra wspaniale się prezentuje na tle letnich stylizacji. Jednak długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne może doprowadzić do wystąpienia zaczerwienienia i pogorszenia samopoczucia. Dlatego warto zadbać o skórę zarówno przed, jak i po opalaniu, co można osiągnąć dzięki dobrze dobranym kosmetykom.