drzwi z drewna

Prace nad własnym domem dostarczają wielu emocji. Wymagają również podejmowania ważnych i niekiedy trudnych decyzji. Jedną z nich jest wybór stolarki drzwiowej. To od niej w dużej mierze zależy wygląd domu, komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Na co wiec postawić?

W polskim krajobrazie nadal w wielu miejscach dominują drewniane drzwi. Niektóre z nich naznaczone zębem czasu, inne są nowoczesne. Coraz częściej jednak pojawiają się też drzwi wykonane z metalu. Nic dziwnego, że masz problem z wyborem, bo nie jest on łatwy. Co powinno decydować o ostatecznym wyborze? Pomożemy Ci ustalić priorytety!

Zwolennicy klasyki

Jak wspomnieliśmy, nadal wiele domów zaprasza w swoje progi poprzez drzwi wykonane z drewna. Polakom kojarzy się ono z ciepłem i wytrzymałością. Ich zdobienia bywają jednak także zachwycające. Można w pełni zrozumieć, dlaczego sięgamy po nie bardzo często. Mnogość modeli każdemu pozwala znaleźć coś dla siebie. Będzie więc coś dla fanów prostych i skromnych projektów, jak i dla osób, które szukają bogatych zdobień.

Tego typu stolarka drzwiowa dobrze izoluje i wygłusza. Ma doskonałe parametry, jest wykonana z naturalnego materiału. Są ciche i łatwe w użytkowaniu. Ich największym problemem jest żywotność i odporność na sforsowanie. W porównaniu z metalem, drewno łatwiej jest „pokonać”. Surowiec ten nie będzie też obojętny na działanie czynników zewnętrznych jak słońce, deszcz czy wiatr.

Powiew nowoczesności

Za nami jest już czas, gdy drzwi stalowe Warszawa kojarzyły się głównie z białą lub srebrną blachą, pustą w środku. Dzisiejsza stolarka nie jest już ciężka, toporna i nieelegancka. Nowoczesne drzwi przyciągają uwagę i interesują. Przede wszystkim, dzięki zastosowaniu cienkich warstw wysokiej jakości blachy nie są już tak ciężkie jak kiedyś. Stosowane wypełnienie np. w postaci pianki poliuretanowej sprawia, że też bardzo dobrze radzą sobie z izolacją termiczną oraz akustyczną. Ważnym aspektem jest też ich wygląd. Projekty są eleganckie, nowoczesne, ale też takie, które nawiązują dla klasyki – słowem: każdy znajdzie wśród nich coś, co wpadnie mu w oko.

Niezwykle istotna jest też kwestia bezpieczeństwa. Drzwi stalowe są odporne na warunki pogodowe. To dzięki odpowiednio zabezpieczonemu metalowi, z którego zostały zrobione. Odpowiednie zabezpieczenia w postaci bolców antywyważeniowych i nowoczesnych zamków sprawiają, że stają się bardzo trudne do sforsowania. Włamywaczom nie pomoże też ościeżnica, wykonana przy wykorzystaniu specjalnych kształtników, która jeszcze dodatkowo wzmacnia aspekt związany z bezpieczeństwem.

Które drzwi wybrać?

Zastanów się nad tym, które aspekty są dla Ciebie najważniejsze. W niektórych przewagę mają drzwi wykonane z drewna, w innych – te ze stali. Warto jednak zapoznać się z różnymi modelami. Kluczowe dla podjęcia decyzji powinno być ustalenie czy zależy Ci bardziej na ergonomii i lekkości, czy może na kwestii bezpieczeństwa.