UM Mielec: Kulturalny weekend z Domem Kultury

W najbliższą sobotę i niedzielę 10 i 11 grudnia Dom Kultury SCK zaprasza na dwa wydarzenia kulturalne, którymi będą monodram Słodka Lebioda oraz spektakl w wykonaniu grupy teatralnej Antrakt” pt. Zbrodnia doskonała?”
Spektakl monodram w wykonaniu ukraińskiej aktorki, Weroniki Hołowaniowej na podstawie utworu Święto słodkiej lebiody”, jednoaktówki, której autorką jest Łesia Stepowyczka, odbędzie się w sobotę 10 grudnia o godz. 17 i 19 w Sali Kameralnej Domu Kultury SCK. Wstęp wolny. Podczas spektaklu zbierane będą środki na rzecz służb ratowniczych Ukrainy. Organizator zbiórki Komitet Społeczny Ukraińcy w Mielcu”.
Bohaterką jednoaktówki Słodka lebioda” jest Mokryna, mieszkanka ukraińskiej wsi, matka dwanaściorga dzieci. Siedmioro dzieci stało się ofiarami głodu z lat 1929 i 1932-33, który został zorganizowany specjalnie przez władze stalinowskie na Kremlu, aby zniszczyć Ukraińców. Sowieckie władze konfiskowały zapasy zboża, inwentarz żywy i majątek domowy.
Akcja toczy się w 1946 roku. Żniwa się nie powiodły, nic nie obrodziło… Kolejna plaga głodu oznacza zagładę Ukraińców. Mąż Mokryny ledwo żyje, leży na piecu i umiera. Trzej synowie Mokryny nie wrócili z wojny, zaginęli bez wieści. A dwoje najmłodszych syn Fedko i córka Warka są chudzi i głodni.
Mokryna zostaje wezwana do Rady Wiejskiej, aby odebrać Order Za Macierzyństwo”, odznaczenie od Stalina, z samej Moskwy. Do orderu dołączony jest prezent paczka zawierająca kilogram prosa. W drodze powrotnej kobieta zbiera lebiodę, aby w domu po rozpaleniu w piecu z wielkim entuzjazmem ugotować kulisz, kozacką potrawę z prosa, lebiody i wody.
Dzieci wracają ze szkoły, a matka poleca córce ustawić na stole 11 talerzy i 11 łyżek. A wraz z modlitwą Ojcze nasz” rozlewa strawę dla wszystkich dla żywych i dla umarłych.
Osią jednoaktówki jest ten dramatyczny rodzinny obiad, na którym matka chce zaaranżować święto, aby poczęstować wszystkie swoje dzieci. Co za słodka lebioda! wykrzykują dzieci, bo dla nich ten kulisz to święto słodkiej lebiody.
W trakcie spektaklu czasem włącza się radio i rozbrzmiewa wesoła kronika czasów stalinowskich: Życie stało się lepsze, życie stało się weselsze”, Rada dla smakoszy krewetki popijaj nie piwem, a szampanem!” Pojawiają się informacje, że Związek Radziecki wysyła składy ze zbożem do Czech, Rumunii i innych krajów.
Mokryna się nie poddaje, jest silna, nie ugotowała całej kaszy. Wie, że dzięki temu wystarczy jej posiłków na cały tydzień. Modli się do Boga i wierzy, że wkrótce dojrzeją zboża, będzie urodzaj i wtedy upiecze dużo chleba. W finale pełna optymizmu kobieta śpiewa ukraińską pieśń ludową.
Spektakl w wykonaniu grupy teatralnej Antrakt” pt. Zbrodnia doskonała?” odbędzie się w sali widowiskowej DK SCK w niedzielę 11 grudnia o godz. 16. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele godzinę przed seansem kinowym, w środy kasa nieczynna).
Grupa Antrakt” działa już od 15 lat. Zapowiadana premiera jest więc spektaklem jubileuszowym. W skład zespołu wchodzi młodzież ze szkół średnich w wieku od 15 do 18 lat. Autorami sztuki są: uczestniczka warsztatów teatralnych Antrakt” Wiktoria Szelest oraz jej tata, Łukasz Szelest.
Sztuka jest klasycznym kryminałem. Akcja rozgrywa się w latach 50. XX wieku w Anglii. Na scenie pojawi się 10 aktorów. Głównymi postaciami będą jak to w kryminałach bywa policjanci, detektywi oraz zabójca.
Ginie bardzo bogaty mężczyzna. Czy ten, który zabił, dokonał zbrodni doskonałej? Czy poznamy zabójcę?
Kryminał ma wiele elementów czarnej komedii. Kostiumy z epoki i minimalistyczna scenografia będą mocnymi punktami przedstawienia, zapewnia reżyserka przedstawienia Magdalena Betleja.

Urząd Miejski w Mielcu,
mielec.pl/kulturalny-weekend-z-domem-kultury/
Autor: krystian

