Życie w rytmie slow - gdzie zamieszkać, aby zwolnić tempo?

Codzienna bieganina, niezdrowe jedzenie oraz ciągły stres odbijają się na zdrowiu i samopoczuciu. Co zrobić, aby czerpać z życia większą radość? Pomocna może być filozofia slow life. Sprawdź, jak znaleźć swoje miejsce na ziemi i dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na przeprowadzkę.

Dlaczego warto wprowadzić w życie filozofię slow life?

Slow life to przeciwieństwo życia w ciągłym biegu. Filozofia ta powstała w latach 80. XX wieku, jednak nabrała większego znaczenia w kolejnym stuleciu. Dlaczego? To właśnie w tym czasie nastąpił intensywny rozwój nowoczesnych technologii. Był to również moment, w którym rozpoczął się kult pracy w korporacji, a na ulicach fast foody niemal wyparły klasyczne restauracje.

W XXI wieku wszystko należy robić szybko. Wywołuje to zaś ogromną presję i zmniejsza satysfakcję z życia. Wszechobecny pęd wyzwala stres oraz powoduje uczucie, że życie wprost przecieka przez palce. Jak z tym zerwać? Filozofia slow life stoi w kontrze do pośpiechu. Jest to inaczej spokojne życie, w którym najistotniejsza jest równowaga wewnętrzna. Celem jest zaś odzyskanie radości i pasji oraz uczucia harmonii.

Jak przestawić się na tryb slow?

Filozofia slow life nie ma nic wspólnego z biernością lub nudą. Istotne jest w niej, aby czerpać satysfakcję z życia, skupiając się na „tu i teraz”. Pomocne w realizacji tych założeń będzie zaś wdrożenie następujących zasad:

 • spędzanie jak największej ilości czasu na łonie natury,
 • wyznaczanie realistycznych celów,
 • dbanie o zdrowie,
 • rezygnacja z żywności wysokoprzetworzonej,
 • codzienny relaks i chwila dla siebie,
 • znalezienie pasji,
 • unikanie miejsc hałaśliwych i zatłoczonych.

Slow life może być trudne do realizacji, jeśli mieszkasz w dużym mieście. Obserwując zestresowanych i zabieganych ludzi, szybko przejmuje się ich nawyki i sposób myślenia. Dlatego, receptą na życie w rytmie slow może okazać się przeprowadzka do spokojniejszego miejsca.

Slow life na Mazurach - idealne miejsce do życia

Mazury to kraina rozciągająca się w północno-wschodniej Polsce. Słynie z gęstych lasów (zajmują niemal 30 proc. powierzchni województwa), jezior (jest ich ponad 2600) oraz wyjątkowych skarbów natury. Unikalne walory przyrodnicze i piękne otoczenie przyciągają tu turystów, którzy chętnie spędzają na Mazurach swoje urlopy. Najważniejsze kurorty nie są jednak zatłoczone nawet w szczycie sezonu, dlatego nie musisz obawiać się, że latem będzie w nich za głośno.

Decydując się na przeprowadzkę na Mazury, nie musisz zaszywać się w domku w lesie. Zlokalizowane w regionie miasteczka łączą w sobie spokój wsi oraz możliwości, jakie daje miasto. Możesz realizować w nich swoje pasje oraz ciekawie spędzać czas, a jednocześnie cieszyć się ciszą i harmonią. Jak spędzisz tu wolne chwile? Wspomnijmy choćby o Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich (system jezior i kanałów o długości 111 km w linii prostej), Oddziale Muzeum Warmii i Mazur w Mrągowie lub słynnym Amfiteatrze nad Jeziorem Czos.

Jak wygląda slow life na Mazurach?

Mieszkając na Mazurach, możesz pracować zdalnie, oszczędzając w ten sposób czas na dojazdy i stanie korkach. Po pracy wystarczy zrobić zaś krok za drzwi, aby być już na łonie natury. Będziesz tu spacerować, jeździć rowerem oraz uprawiać sporty wodne. Jak jeszcze region wpisuje się w ideologię slow life? Zyskujesz tu m.in.:

 • dostęp do ekologicznych, świeżych produktów,
 • świeże powietrze,
 • mniejszy ruch samochodowy,
 • ciągły kontakt z naturą,
 • brak pośpiechu.

Na Mazurach czas płynie wolniej. Dlatego znalezienie równowagi między życiem zawodowym a osobistym jest znacznie łatwiejsze. Obserwując piękno przyrody, ukoisz swoje zmysły, a także poczujesz satysfakcję z każdego dnia swojego życia.

Żyj w zgodzie z naturą i ciesz się każdym dniem!

Zamierzasz wdrożyć założenia filozofii slow life i planujesz przeprowadzkę na Mazury? Pora na wybór odpowiedniego miejsca. Gdzie dokładnie możesz zamieszkać? Apartamenty nad jeziorem w Mrągowie będą idealne. Tuż przy Górze Czterech Wiatrów, nad jeziorem Czos powstaje bowiem nowa inwestycja Pratum. Jest to kameralne osiedle, składające się z 5 apartamentowców. Zielone otoczenie, tarasy widokowe i atrakcyjne miejsca wspólne oczarują Cię swoim urokiem. To unikalna lokalizacja, która gwarantuje ciszę i spokój na co dzień, a jednocześnie zapewnia łatwy dostęp do najważniejszych atrakcji miasteczka. Przeprowadź się na Mazury i przekonaj się, co znaczy slow life!